„Znajdź grupę ludzi, którzy rzucają ci wyzwanie i inspirują, spędzaj z nimi dużo czasu, a to zmieni twoje życie”. – Amy Poehler
Krzysztof „PUWAL” Puwalski –twórca i pierwszy dowódca Grupy Przewodników Psów Bojowych w GROM. Autor książek „Anatomia Wojownika” oraz „Operator 594”. 22 lata służby w siłach specjalnych,w tym 12 lat w JW GROM. Dowódca sekcji bojowej w I Pułku Specjalnym Komandosów, operator zespołu bojowego JW GROM. Instruktor technik antyterrorystycznych, spadochroniarstwa, strzelectwa, wspinaczki, samoobrony, specjalista w zakresie komunikacji perswazyjnej. Doświadczony ekspert
z zakresu przywództwa oraz motywowania zespołów. Trener biznesu, mentor, akredytowany
i dyplomowany coach. Wykładowca akademicki. Kilkukrotny uczestnik misji w Iraku i Afganistanie.
Honorowy Ambasador Fundacji Komandosi Życia.
Członek Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej OSP Klebark Wielki od 10 lat. W tym czasie pełnił role nawigatora, planisty, przewodnika dwóch psów ratowniczych. Aktualnie, w trakcie szkolenia na operatora drona. Filip, jest również ratownikiem KPP. Stara się angażować w działalność Grupy. Nie tylko tę związaną stricte z psami ratowniczymi. To zaangażowanie zaowocowało pięcioma odnalezieniami, w których brał bezpośredni udział. Może się również pochwalić pozyskaniem znacznych środków na realizację projektów, w ramach których Grupa została doposażona między innymi w specjalistycznego drona do poszukiwania osób zaginionych. W projekcie Czworonożni Komandosi, pełni rolę koordynatora.
Komenda miejska policji w Olsztynie, wraz z dwoma psimi funkcjonariuszami Lego i Borysem. Są to psy patrolowo-tropiące, Borys już na zasłużonej emeryturze. Psy tej kategorii wspomagają służbę patrolową, dbają o bezpieczeństwo w trakcie imprez masowych jak i również pomagają przy tropieniach śladów ludzkich. Służbowo policjantka, prywatnie operator/pilot bezzałogowych statków powietrznych , ratownik KPP, sternik a co najważniejsze dobra dusza. Ola, wraz ze swoim psem całym sercem angażuje się w inicjatywy związane z edukowaniem najmłodszych w tematyce bezpieczeństwa, jest częstym gościem w przedszkolach i szkołach, a także domach dla dzieci.
w Grupie Poszukiwawczo-Ratowniczej OSP Klebark Wielki, jest od półtora roku. Przewodnik Huntera - wilczaka czechosłowackiego, z którym przygotowuje się do egzaminów specjalności terenowej. To zamiłowanie do tej rasy zaprowadziło Kasię w szeregi strażaków OSP. Jest ratownikiem KPP. Zaangażowana nie tylko w działania poszukiwawczo-ratownicze, ale również bierze czynny udział w akcjach gaśniczych oraz wyjazdach do wypadków i innych miejscowych zagrożeń. W przyszłości - planuję zostać także operatorem drona.
Krzysztof, swoją przygodę z ratownictwem rozpoczął prawie 10 lat temu. W tym czasie przeszedł szereg kursów i szkoleń specjalistycznych ukierunkowanych na ratownictwo poszukiwawcze. Zora - suczka rasy labrador retriever, jest pierwszym psem Krzysztofa - wybranym świadomie do tego celu. W trakcie wspólnej drogi ratowniczej osiągnęli kilka cennych certyfikatów, takich jak terenowa specjalność ratownicza klasy 1 oraz gruzowiskowa specjalność ratownicza klasy 0. W czasie wolnym uwielbiają spędzać czas w lesie i nad wodą.
Ala - przewodnik dwóch psów ratowniczych w tym Mii. Pracę w Państwowej Straży Pożarnej łączy z pasją pracy z psami i misją ratowania ludzi. Prywatnie interesuje się szeroko pojętą kynologią. Mia - owczarek belgijski groenendael - jest psem ratowniczym z certyfikatem PSP. Jej drugim imieniem jest żywioł. Bardzo szybko i precyzyjnie działa w terenie. Doskonale współpracuje z przewodnikiem, dla niego wykona każde zadanie. Otwarta na nowe wyzwania. Po pracy okupuje kanapę.
Hush jest owczarkiem australijskim. W trakcie swojej nauki zdał już egzamin klasy "0" w specjalizacji terenowej, a obecnie przygotowuje się ze swoim przewodnikiem do "jedynki". Poza treningami Hush, bawi się w nosework i zdarza mu się zaganiać owieczki jak na prawdziwego pasterza przystało:). Ania, jest członkiem GPR od kilku lat. Oprócz bycia przewodnikiem psa, zawodowo i hobbystycznie zajmuje się ratownictwem medycznym. Ten energiczny duet w czasie wolnym wraca do lasu, żeby pobiegać a czasem znaleźć jakiegoś grzybiarza
Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza OSP Klebark Wielki. Alex - owczarek belgijski groenendael - jest psem ratowniczym z certyfikatem PSP zdobytym z dwoma przewodnikami.Swoją karierę sportową - agility, flyball porzucił dla ratowania zaginionych ludzi. Doskonale się w tym sprawdza. Bardzo lubi pracę i nowe wyzwania, współpracę z dziećmi. Uczestniczył w wielu akcjach ratowniczych. Prywatnie przepada za głaskaniem, przytulaniem i zabawą. Darek - przewodnik wykorzystujący w ratownictwie doświadczenia służby wojskowej i w Straży Granicznej. Utrzymuje doskonałą więź ze swoim psem. Prywatnie interesuje się żeglarstwem, fotografią.
Reprezentacja OSP Gdańsk. Gdańska grupa ratowników z psami powstała jako jedna z pierwszych tego typu grup w Polsce. W ciągu ponad 25 lat działalności gdańskie psy uczestniczyły w setkach akcji terenowych i gruzowiskowych na terenie kraju oraz w misjach zagranicznych w Turcji czy Algierii. Szeregi gdańskich ratowników reprezentować będzie: Natalia z Abby oraz Kasia z Oshą. Dziś, o Kasi! Katarzyna Wodniak - przygodę z psim ratownictwem rozpoczęła prawie 20 lat temu. Przez ten czas zdobywała kolejne szczeble strażackiego wtajemniczenia (została ratownikiem wysokościowym i śmigłowcowym, planistą, instruktorem i egzaminatorem psów ratowniczych). Osha, jest trzecim psem ratowniczym Kasi - zastąpiła Tubę (już za Tęczowym Mostem) oraz Szajbę (obecnie na emeryturze). Oszka, to szalona i zawsze wesoła suczka owczarka belgijskiego. Skoczna, zwinna, zawsze gotowa do działania…
Natalia, jest członkiem OSP Gdańsk od 2015 roku. Rok później - rozpoczęła swoją przygodę jako przewodnik. Zafascynowana pracą psów ratowniczych. Abby, suczka rasy Nova Scotia Duck Tolling Retriever, to prawdziwy wulkan energii! Jest wielką fanką zielonych zabawek i dzieci, zawsze znajdzie sobie partnera do zabawy.
Cywilna Grupa Poszukiwawcza Tropiciele z Warszawy. CGP TROPICIELE działa w Warszawie i okolicach od 2015 roku, a od 2018 stanowi Stowarzyszenie. Zrzesza kilkanaście osób, które połączyła pasja do pracy z psami oraz chęć niesienia pomocy zaginionym i ich bliskim. CGPT, od kilku lat dysponuje psami z certyfikacją państwową, posiada także doświadczonych nawigatorów i członków po kursie kwalifikowanej pierwszej pomocy. Stanowią wsparcie dla służb państwowych podczas akcji poszukiwawczych. Grupa chętnie uczestniczy w wydarzeniach edukacyjnych i charytatywnych.
Cywilna Grupa Poszukiwawcza Tropiciele. Thorin - pies rasy Cairn Terrier. Emerytowany pies ratowniczy, posiadał certyfikację terenową PSP i uczestniczył w akcjach poszukiwawczych. Pracuje zarówno górnym jak i dolnym wiatrem (tropienie). Dwukrotnie wywalczył 1. miejsce w kategorii "tropienie" na Ogólnopolskich Zawodach Psów Ratowniczych. Bilbo - jest młodym psem, który przygotowuje się do pracy ratowniczej i swoich pierwszych egzaminów Państwowej Straży Pożarnej. Szkoli się w terenie i na gruzach. Marta, jest członkiem grupy od wielu lat. Jest nie tylko przewodnikiem psa, ale również nawigatorem dla innych zespołów. Ukończyła kursy m.in. z zakresu pierwszej pomocy, nawigacji, profilowania. Thorin & Bilbo, chętnie prezentują swoje umiejętności węchowe, a także repertuar sztuczek na pokazach edukacyjnych i charytatywnych. Wspólnie z Martą podróżują i wyrabiają kondycję na wyprawach pieszych, rowerowych i kajakowych.
Cywilna Grupa Poszukiwawcza Tropiciele. Dorota, odkąd pamięta była ogromną miłośniczką psów, natomiast bardzo mocno i świadomie związała się z kynologią w 2003 roku. Od tamtego czasu stale trenuje ze swoimi psami różne dyscypliny od posłuszeństwa, obrony sportowej i cywilnej po tropienie, agility i ratownictwo. W grupie CGP Tropiciele szkoli dwie suczki, jest nawigatorem i ratownikiem KPP. Bagheera & Winnie to suczki rasy Cairn Terrier. Winnie - była początkowo psem tropiącym, ale dość szybko zmieniła tryb pracy na górny wiatr. Bagi - od samego początku była psem górno wiatrowym z dużą pasją do pracy węchowej. Bagira przygotowuje się do pracy ratowniczej i swoich pierwszych egzaminów Państwowej Straży Pożarnej. Dorota i Bagi - szkolą się w terenie i na gruzach. Winnie i Bagheera nie tylko biorą udział w treningach ratowniczych, obie dziewczyny świetnie radzą sobie również na wystawach psów w Polsce i za granicami, a Bagusia jest również zawodniczą agility. Obie uwielbiają się popisywać swoimi ulubionymi sztuczkami.
Ania, swoją przygodę z ratownictwem zaczęła ponad 30 lat temu w Młodzieżowej Drużynie Pożarniczej OSP KSRG Gościeradz. Od 15 lat - bierze aktywny udział w wyjazdach alarmowych tej jednostki. Psim ratownictwem zainteresowała się 6 lat temu, kiedy rozpoczęła treningi ze swoim poprzednim psem Megan. Od 2019 roku, jest również członkiem CGP Tropiciele. W obu grupach pełniła funkcje przewodnika psa i nawigatora. Kyumei - to niespełna czteroletnia suczka rasy border collie, obecnie ma zdany egzamin terenowy PSP "0", we wrześniu - podejście do egzaminu certyfikującego. Jest ogromnie przytulaśna, uwielbia mizianki i spać na kanapie. Poza ratownictwem ma za sobą również kilka startów w zawodach frisbee i obedience.
Cywilna Grupa Poszukiwawcza Tropiciele. Krztsztof, ze względu na swój wiek nie zdążył ze swoim psem zrobić uprawnień państwowych pozwalających na udział w akcjach poszukiwawczych, ale działa w ramach grupy i wielokrotnie wspólnie z przewodnikami psów bierze udział w akcjach poszukiwawczych. Laila - to pies wzięty ze schroniska - miała wtedy 4 miesiące. Duet pracuje w ramach CGP Tropiciele, biorąc udział w treningach i przygotowuje się do międzynarodowego testu umiejętności IRO. Jednocześnie wzajemne relacje przewodnik-pies podnoszą na wyższy poziom poświęcając dużo czasu na ćwiczenia posłuszeństwa w rozproszeniach i w zmiennych warunkach zewnętrznych.
Łukasz, jest członkiem CGP Tropiciele i przewodnikiem owczarka belgijskiego - Froda. Frodo - ćwiczy poszukiwanie ludzi w terenie, jest w grupie prekursorem oznaczania przez oszczekiwanie przewodnika. Pracuje jako partner przewodnika, potrafi mieć własną koncepcję wykonania zadania.
Dog Work 3D System - Profesjonalne Szkolenie Psów. Trener, pozorant i założyciel DogWork 3D SYSTEM. Prowadzi wykłady oraz zajęcia praktyczne. Organizuje szkolenia. Czlonek grupy poszukiwawczej OSP Justynow. Pracuje z psami od ponad 17 lat w kierunku komunikacji pies-czlowiek, detekcji zapachow, psów do obrony sportowej oraz użytkowej. Niezwykle doświadczony, profesjonalista. Szkoli psy, przewodnikow psow oraz trenerów. Chili - suczka ,,demo,, systemu pracy Mariusza z psami oraz pracujaca w wykrywaniu zapachow pirotechnicznych. Heksa - sunia 3letnia w grupie ratowniczej - będzie pracować szukajac ludzi w terenie.
OSP GRS Łódź - Jędrzejów. Młodzieńcy w trakcie szkolenia do pracy poszukiwawczej.
Regina, jest strażakiem-ratownikiem w OSP Gościeradz. W 2017 roku utworzyła Grupę Poszukiwawczo-Ratowniczą. Ponadto posiada kurs ratownictwa wysokościowego, KPP, uprawnienia dowódcy i kierowcy pojazdów uprzywilejowanych oraz jest przewodnikiem 2 psów ratowniczych. W 2019 roku wraz z Loco, jako pierwszy zespół w województwie kujawsko-pomorskim, uzyskali certyfikację terenową PSP, a w 2023 dodatkowo zdali egzamin dogoterapeutyczny. Loco - to mieszaniec. Obecnie 8-letni "szczeniak" z wiecznie wariackimi pomysłami, za to z ogromną miłością i empatią do ludzi. Salvo - to blisko 4-letni border collie o bardzo wrażliwym serduszku i umyśle. Od 2023 certyfikowany pies -ratownik specjalności terenowej PSP, obecnie przygotowujący się do egzaminów gruzowiskowych. Z wielką czułością i delikatnością przytula się do chorej na SLA mamy swojej przewodniczki.
Wojtek, jest strażakiem-ratownikiem, certyfikowanym pilotem statków bezzałogowych (dronów) oraz przewodnikiem psa ratowniczego w OSP Gościeradz. Człowiek niezwykle zaangażowany i zdolny poświęcić się dla ochrony zdrowia i życia innych. Wraz z Pako w marcu 2024 uzyskali uprawnienia PSP do poszukiwań osób zaginionych w terenach otwartych. Są niezwykle zgranym duetem pracoholików, który brał już udział w wielu spotkaniach z dziećmi w placówkach edukacyjnych oraz w piknikach charytatywnych na rzecz dziecięcej onkologii w Bydgoszczy. Pako, mimo niespożytej energii, wykazuje się w takich sytuacjach wielką cierpliwością i czułością.
Patryk jest członkiem Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej OSP Goszcza i przewodnikiem dwóch psów - suczki białego owczarka szwajcarskiego Bagiry oraz rocznej suczki labradora z linii użytkowej Dakoty. Bagira jest certyfikowanym psem ratowniczym w kategorii gruzowiskowej i terenowej. Dakota jest kandydatem na psa ratowniczego. Wspólnie ze swoimi psami edukuje również dzieci i młodzież, pokazując na czym polega praca psa ratowniczego. Na codzień uczy innych jak współpracować i żyć w zgodzie ze swoimi psami innych przewodników
Ela Fibi i Łała Ela od 10 lat jest związana z Małopolska Cywilna Grupa Poszukiwawczo Ratownicza. W grupie działa jako nawigator i przewodnik. Te 10 lat w grupie to czas intensywnych szkoleń, zdobywania wiedzy i umiejętności u różnych trenerów. To również czas wyjazdów na egzaminy i realne akcje. Ela i Fibi były zespołem akcyjnym, aktualnie Fibi jest na ratowniczej emeryturze. Łała to roczna suczka, która chociaż jest jeszcze szalonym szczeniaczkiem to błyskawicznie się uczy i chętnie współpracuje. Fibi i Łała są Owczarkami Australijskimi. Obydwie dziewczyny uwielbiają pływać, tarzać się w znalezionych skarbach i spędzać czas z człowiekiem.
Hanka i Fen oraz Banshee Hanna Grel absolwentka Ukrainoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim, ale niekoniecznie trafiony timing ukończenia studiów sprawił, że zawodowo bazuje na języku angielskim. Od małego przejawiająca miłość do zwierząt i uparcie dążąca do posiadania własnych. Obecnie przewodniczka Fena, psa rasy Australian cattle dog i szczenięcia tej samej rasy Banshee oraz kotki Muffinki, choć w przypadku kota ciężko mówić o przywództwie. Fen jest certyfikowanym psem ratowniczym specjalizacji terenowej oraz roztrzepanym śmieszkiem, Banshee natomiast dopiero co dosłownie stawiała pierwsze kroki nie tylko w ratownictwie ale i w życiu w ogóle natomiast - choć jeszcze co-nieco chwiejnie - idzie w dobrym kierunku.
Barbara Grel, magister Hodowli i Biologii Zwierząt, obecnie pracuje szkoląc ludzi i psy. Wcześniej od 14 roku zycia zycie spędzała jeżdżąc konno, sportowo i zawodowo. Do czasu, kiedy na jej drodze stanął jedyny i niepowtarzalny Orso, pies rasy australian cattle dog. Dzięki Orso porzuciła pracę, miejsce zamieszkania, i resztki nadziei na „poważną” pracę w biurze. Nowa praca i nowe miejsce dały nową nadzieję i pomysły, dzięki czemu Baśka jest trenerką psów ratowniczych, w tej chwili przewodniczką trzeciego już psa, a właściwie suki-Brumby. Brumba zaś jest owaczarkopodobną suką, wiecznie uśmiechnięta i zadowoloną z życia. Brumba Kocha wszystkich, bez wyjątku. Barbara niekoniecznie, ale dzięki psu jej wady pozostają mniej widoczne. W ogóle pies robi bardzo dobrze.
Piotr Cywicki jest oddanym i doświadczonym przewodnikiem psów ratowniczych, zaangażowanym w działalność Stowarzyszenia Cywilnych Zespołów Ratowniczych z Psami STORAT oraz Małopolskiej Cywilnej Grupy Ratowniczej z Psami. Jest przewodnikiem dwóch certyfikowanych psów ratowniczych: niemal 9-letniej suczki rasy Border Collie o imieniu Nika, która w tym roku przechodzi na ratowniczą emeryturę, oraz 3,5-letniej owczarki niemieckiej Namirah, aktywnie uczestniczącej w poszukiwaniach ludzi. Piotr jest również instruktorem detekcji zapachowej. Wraz ze swoją owczarką Namirah w tym roku brał udział w Indywidualnych Mistrzostwach Świata Psów Ratowniczych FCI, co świadczy o jego zaangażowaniu i wysokich kompetencjach. Jest także pomysłodawcą i twórcą portalu o psach www.nosem.pl, gdzie dzieli się swoją wiedzą i pasją z innymi miłośnikami psów. Prywatnie jest mężem oraz ojcem 18-letniego syna i zbuntowanej nastolatki. Obydwa jego psy uwielbiają pracę z człowiekiem. Delikatna Niki szczególnie ceni sobie fizyczny kontakt, co czyni ją idealnym towarzyszem. Natomiast energiczna Namirah z pewnością wnosi wiele radości i pozytywnej energii podczas każdej aktywności.
Kamila i IGO, Kamila od 6 lat związana z ratownictwem, jej jednostka macierzysta jest STORAT z Rzeszowa, aktualnie należy również do MCGPR oraz OSP Brzezie. Wraz z Igo poznaje tajniki ratownictwa jeżdżąc na różne seminaria i szkolenia, Igo oprócz akcyjności ratowniczej i prawdziwych akcji bierze również udział w zawodach sportowych w kraju i za granicą. IGO jest bardzo radosnym i miłym psem, najbardziej lubi spędzać czas z ludźmi, uwielbia piłki i zabawy w wodzie.
Iwona Kovu i Echo Studiowała Zootechnikę jednocześnie ucząc się na kierunku technik weterynarii i w tym obszarze działa wiele lat zawodowo pracując na sali operacyjnej. Aktualnie po niewielkiej reorganizacji zainteresowań zawodowych zajęła się fizjoterapią psów. Przewodniczka psów rasy border collie Kovu i Echo, z którymi przygotowuje się do egzaminów terenowych, oraz zawodniczka obedience czyli posłuszeństwa sportowego, gdzie wraz z chłopakami startuje w najwyższej, trzeciej klasie. Poza psami nie ma innych zainteresowań, nie potrafi gotować, skręcać mebli ani utrzymywać kwiatków przy życiu, ale za to umie opowiadać dowcipy i fantastycznie opatruje rany. Kovu i Echo kiedy nie trenują są po prostu psami, chodzą na spacery, bawią się i wywołują uśmiechy na twarzach ludzi.
Kasia Zygadło Chociaż zawodowo działa w zupełnie innej branży to od zawsze praca ze zwierzętami była jej bliska. Początek przygody to jazda konna i psy które w stajni były od zawsze. Jej życie bezpowrotnie zmieniło się od momentu adopcji owczarkopodobnej suki Bery. To czego nauczyła ją Bera wykorzystuje w szkoleniu Rubina. Bera - adoptowana w wieku 1.5 roku suka w typie owczarka niemieckiego. Mimo początkowych dużych braków socjalnych dzięki ciężkiej pracy jest na prawdę miłym poczciwym pieskiem. Rubin - pies rasy border collie który oprócz przygotowywania się do egzaminów ratowniczych rozpoczął swoją karierę w obedience i ma już na swoim koncie pierwsze sukcesy
komandosizycia@gmail.com